Kendin Yap

5 Adımda Sokak Hayvanları İçin Kulübe Yapımı [2022 Güncel]

Havaların soğumasıyla kalın, kışlık ürünler gardıroplarda yazlıkların yerini almaya başladı ayrıca yeni montlar, kazaklar, botlar ve eldivenler alındı. Biz kendimizi bu şekilde soğuğa karşı koruyabiliriz. Peki, sokak hayvanları ne yapacak? Onların kazak, mont veya bot alma şansları yok. Kış aylarında onları üşümekten hatta donmaktan kurtarmak için devreye bizler girmeliyiz. Sokaklarda en çok görülen sokak hayvanları olan kedi ve köpekler için elimizden geleni yapıp onlara insanların dost olduğunu göstermeliyiz. Kedi ve köpeklere kulübe yapmak onları soğuk günlerde ziyadesiyle mutlu edecek ve sizlere minnettar olacaklardır. Bu yazımızda kedi ve köpek hayvanları için evinizde çok ucuza ve kolayca nasıl kulübe yapacağınızı anlatacağız. Malzemeler ve yapımı oldukça kolay ama belki de bu basit iyilikle bir sokak hayvanının soğukta donmasını önleyeceksiniz. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Kendin Yap: Kedi ve Köpek Kulübesi İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Sokak hayvanları için yapacağınız kulübeler oldukça kolay bulunan malzemelerden oluşuyor. Kedi ve köpeklere kulübe yaparken yapacağınız kulübenin boyutlarına dikkat etmelisiniz. Kediler için yapılan kulübelerin girişlerini veya boyutlarını küçük yapabilirsiniz ama köpeklerin de kullanmasını istiyorsanız girişleri ve boyutları biraz daha büyük tutmalısınız. Sokak hayvanları için evinizde yapacağınız kulübeye gerekli olan malzemeler şöyle;

  • Koli
  • Makas ve Maket Bıçağı
  • Koli Bandı
  • Metre ya da Cetvel
  • Çift Taraflı Bant veya Yapıştırıcı
  • Strafor veya kulübeyi sıcak tutacak malzeme
  • Naylon (Yağmur ve kardan koruması için)

Malzemeleri kolayca bulabileceğinizi düşünüyorum. Şimdi adım adım kedi ve köpekler için evde kulübe yapımına geçelim.

Kedi ve Köpekler İçin Kartondan Yuva Nasıl Yapılır?

1– Kulübenin çatısını bulduğumuz kolinin üst tarafından oluşturacağız. Ölçüye göre çatıyı oluşturmak için katlama yerlerini maket bıçağıyla katlanması kolay olsun diye hafifçe kesin. Ve üst kısımda kalan fazlalıkları kesin. Belki de barınak yapmanın en zor kısmı çatısıdır. Onun için bu aşamada biraz dikkat edin. Daha sonra koli bandıyla beraber çatınızı sabitleyin.

İlk adım: Çatıyı oluşturun

2– Elimizde çatısı olan bir koli oldu. Şimdi kedi ve köpeklerin rahatça girip çıkabileceği kapıyı maket bıçağıyla oluşturun. Daha önce söylediğim gibi boyutlarına dikkat edin.

İkinci adım: Kapıyı oluşturun

3– Sırada kulübemizin dış yalıtımı var 🙂 Yaptığımız barınağın soğuk hava şartlarından etkilenmemesi için dışını straforla kaplamak yeterli olacaktır. Straforu yapıştırmak için kartonun dış yüzeyine çift taraflı bantları yapıştırıyor ya da yapıştırıcı malzememizi sürüyoruz.

Üçüncü adım: Dış cephe için ön hazırlık

4– Straforu yaptığınız karton barınağın ölçülerine göre dikkatlice kesin. Ölçülü kesme işlemini çok iyi yapmalısınız çünkü hiçbir tarafı açıkta kalmamalı ve birleşim yerlerinde herhangi bir boşluk kalmamalı. Straforları kestikten sonra karton kulübemizin bütün cephelerine yapıştırın.

Dördüncü adım: Isı yalıtımı yapın

5– Daha sonra sokak hayvanları için yaptığımız barınağın yağmur ve kardan etkilenmemesi için her tarafını naylonla güzelce sarın. Hayvanların sağlığı ve rahatlığı için bu işlemde özenli davranıp su almayacak şekle getirin.

Son adım: Kullanıma hazır sokak hayvan kulübesi

Yaptığımız karton kulübenin altına minder veya yumuşak malzemeler koyarak sokak hayvanlarının konforunu arttırabilirsiniz.

Sadece 5 adımda yapacağınız bu işlem sokaklardaki birçok hayvanın hayatını kurtarabilir. Soğuk kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için yaptığınız yuvanın yanına bir kap mama ve su koymanız onlar için büyük bir mutluluk kaynağı olacaktır. Ayrıca kulübeyi sokağa yerleştirirken giriş kısmını rüzgârın esiş yönüne göre yerleştirmemeye dikkat edin ve karton kulübeyi sokağa koyarken direkt yere koymayıp altına biraz yüksek bir şeyler (mesela kasa) koyabilirseniz bu da iyi olacaktır. Şimdiden sokak hayvanlarına yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu