Mutfak

8 Adımda Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak dolabınızdan sıkıldınız değiştirmek istiyorsunuz ama dolabınız oldukça yeni ve değiştirmeye kıyamıyorsunuz. Peki, mutfak dolabınızı boyamaya ne dersiniz? Mutfak dolabınızı kolayca boyayarak istediğiniz değişikliği çok ucuz bir yöntemle yapabilirsiniz. İlk bakışta oldukça karmaşık gözüken mutfak dolabı boyama işlemini sizler için bütün detaylarıyla anlatacağız ve bu işin içinden nasıl en kolay ve ucuz bir şekilde çıkacağınızı göstereceğiz.

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Boya işlemini nasıl yapacağınızı maddeler halinde anlatırken evinizin batmaması için de önlemlerimizi ve detayları vereceğiz. Mutfak dolabını boyamak için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İlk olarak etrafın kirlenmemesi ve dolabınıza bir zarar gelmemesi için öncelikle zemine ve mutfak tezgâhınıza koruyucu bir örtü serin.
  • Mutfak dolabı kapaklarını boyamaya başlamadan önce kulpları, menteşeleri sökün ve camlı olan kapakların cam bölümünü gazeteyle bantlayın ki camlarınız boya olmasın.
  • Daha sonra boyayacağınız yüzeyleri kirden arındırın. Bunu hafif nemli bir bez yardımıyla yapabilirsiniz. Kirli kapaklara direkt boya sürmek dolap boyama işlemini kötü etkiler.
  • Boyanın yüzeye iyi tutması için ve dolabın asıl renginin boyanın altından gözükmemesi için ince bir zımpara yardımıyla dolap kapaklarınızı zımparalayın. Ayrıca dolap yüzeyinde veya kapaklarda delik, çatlak vs. varsa buralara mobilya tamir macunu sürüp oraları da zımparalayın.
  • Zımparaladığınız mutfak dolabınızı boyamaya başlamadan önce kesinlikle astar boya sürmelisiniz. Mutfak dolabınız astar boyayı çekecektir ve daha sonra üzerinde boyayı daha şık gösterecektir. Astar boyanız kuruduktan sonra tekrar bir zımpara yardımıyla mutfak dolabınızı pürüzsüz bir hale getirmek için zımparalayın.
  • Şimdi mutfak dolabı boyama işlemine geçebiliriz. Ufak rulo fırça yardımıyla mutfak dolabınızı hayal ettiğiniz renkte boyayabilirsiniz. Rulo fırçanın tam boyayamadığı yerleri kesme fırça ile boyayın.
  • Daha güzel bir görüntü elde etmek için ikinci kat boyayı sürün ama ilk sürdüğünüz boyanın kurumasını bekleyin.
  • Mutfak dolabı boyama işlemi bittikten sonra kulpları, menteşeleri vs. tekrar yerine takın.

Gördüğünüz gibi mutfak dolabınızı hayalinizdeki gibi boyamak oldukça ucuz ve basittir. Mutfak dolabı boyama işleminin tahmin ettiğiniz kadar zor olmadığını gördünüz. Ayrıca komple mutfak dolabınızı değiştirmek yerine dolabınızı uygun bir şekilde boyamak sizlere yaklaşık 20 kat daha (belki daha fazlası) ucuza mal olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu