MutfakSalonYatak Odası

Amerikan Kapı Modelleri ve Fiyatları 2021 [Geniş Kapsamlı Rehber]

Amerikan kapı modelleri evlerde en çok tercih edilen kapı türüdür. Bu kapıların bu kadar çok tercih edilme sebeplerinin başında fiyatına göre performansının çok çok iyi olması gelir. Amerikan kapı modeli olarak yüzlerce model olması da başlıca diğer sebebi sayılabilir. Odalarımızın en işlevsel ve oldukça dekoratif olan ürünü olan kapıları seçerken oldukça titiz davranmaya ve en uzun ömürlü olanını seçmeye çalışırız. Bu yazımızda sizler için Amerikan kapı nasıl seçilir? Kapı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Amerikan kapı modelleri ve renk seçimi? Ve Amerikan kapı fiyatlarından bahsedeceğiz. Ayrıca içerikte yer alan fotoğraf galerimizde ve Youtube videomuzda piyasada bulunun bütün Amerikan kapı modellerini bulabilirsiniz.

Amerikan kapı modelleri

Amerikan Kapı Nedir? (Panel Kapı Nedir?)

Amerikan kapılar ağaç iskeleti olan içinde kâğıt petekler konularak kapı panellerinin preslenmesinden oluşan bir kapı türüdür. Diğer bir ismi de panel kapı olarak geçmektedir. Bu kapılar ağaç olanlara nazaran daha hafiftir ve ağırlığından dolayı kolay kolay menteşelerde açılma yapmazlar. İçerisinin kağıt peteklerle doldurulması sizleri korkutmasın çünkü kullanılan petekler bizim bildiğimiz normal kağıtlar gibi değildir. Kağıt petekler hem daha kalın hem de petek yapısından kaynaklı olarak kapının içerisinde yüksek basınçlara karşı oldukça dirençlidir. Ama tabi ki ağaç bir kapı kadar dayanıklı değildir. Bilerek yumruklanmadığı sürece de Amerikan kapılar kırılmazlar.

Amerikan kapı modelleri 2021

Fiyat konusuna gelecek olursak, piyasada hazır panel kapı olarak geçen sabit ölçüleri olan kapılar mevcuttur ve hazır panel kapılar piyasanın en ucuz kapısıdır. Fiyatlarını minimum 250 TL olarak söyleyebiliriz. Eğer hazır kapı alacaksanız alçağınız ürüne kapı kolları, menteşeleri ve kilitlerinin dahil olup olmadığına bakın. Bazı yerlerde temel aksesuarlar hariç fiyat verilmektedir. Eğer panel kapıları bir marangoza yaptıracaksanız bu durumda panel kapı fiyatı kullanılacak malzeme ve boyaya göre 1500 TL’leri bulabilir.

Panel Kapı Nasıl Seçilir? Amerikan Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapılar uzun süre kullanılacağı için kapı ve model seçim süreci de oldukça uzun sürmektedir. Bu yazımızda sizler için temel kriterleri anlatarak bu süreçte daha bilinçli olmanızı ve istediğiniz ürüne ulaşmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Amerikan kapı modelleri ve fiyatları

Öncelikle kapılarda ve kasalarda kullanılacak ağaç cinsi ve kalınlığı hakkında bilginizin olması iyi olabilir. Çam kerestelerin gürgen veya diğer tür ağaçlara göre daha dayanıklı olduğunu bilsek de genelde gürgen kereste kullanılır. Kalınlık olarak da hazır panel kapılar için piyasada genelde 36 mm ve 42 mm kanat genişliği kullanılmaktadır. Düzgün kullanıldığı takdirde hiçbirinin bir sıkıntısı olmasa da 42mm’lik kapıları tercih etmeniz uzun ömürlü kullanım için faydanıza olacaktır. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi kol, menteşe ve kilitlere de dikkat edilmesi gerekir.

Amerikan Kapılarda Boya Seçimi

amerikan kapı fiyatları

Panel kapıların fiyatlandırılmasında en büyük paylardan biri boyadır. Piyasada birçok farklı boya çeşidi olmasına rağmen en çok kullanılan boyalar benzerdir. Boyanın da temel noktası kapıları boyamadan önce güzelce astarlanması ve zımparalanması daha sonra son kat boya kullanılmasıdır. Astar atılmadan boyanan kapılarda boya bir süre sonra kalkabilir veya kusmalar olabilir. Kapılarınızda daha kaliteli bir boya kullanmak isterseniz seçiminiz lake boya kullanmak olabilir. Lake boya maliyeti arttıracak olsa da görselliği daha kaliteli olacaktır.

 Amerikan Kapı Fiyatı

amerikan kapı modeli

Kullanılan her malzemeye göre değişen fiyatı en çok kullanılan boya ve aksesuarlar değiştirmektedir. Hazır panel kapıları da düşünürsek aksesuar hariç en ucuz Amerikan kapı fiyatı 250 TL diyebiliriz. Kaliteli malzeme kullanılarak kendi ölçülerinize göre marangoza yaptırılan montaj dahil aksesuarlar hariç Amerikan kapı fiyatı da 1500’ TL civarındadır. Aksesuarın genelde hesaba katılmamasının sebebi ise birçok modelin olması ve fiyatların farklılık göstermesidir. Kapı kolu için konuşacak olursak 20 liraya da kol bulabilirsiniz 800 liraya da. Ayrıca kollar estetikle alakalı olduğu için kişisel zevklerinize göre kapı kolu seçimi sizleri daha mutlu edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu