Mutfak

Arçelik mi Bosch mu Daha İyi? (2021 Buzdolabı)

Beyaz eşya seçimi yeni ev kurmanın en zor aşaması olabilir. Hangi markayı seçeceğin, markaların sunduğu yüzlerce modelden hangisini alacağın oldukça yorucu olabilir. Sizler için bu yazımızda Arçelik mi Bosch mu sorusu üzerinde duracağız. Bu iki markanın da beyaz eşya sektöründe büyük devler olduğunu biliyoruz. Sizler için bu markaların menşelerini kısaca inceledikten sonra benzer fiyatlardaki buzdolaplarını inceleyip kullanıcı yorumlarını paylaşacağız. Elbette Bosch mu Arçelik mi sorusunun cevabını yine siz vereceksiniz ama emin olun bu kapsamlı rehber sayesinde işiniz çok kolay olacak.

Bosch Nerenin Markası? Kaç Yıldır Hizmet Veriyor?

Robert Bosch 1886 yılında Almanya’ da bu şirketi kurmuştur. Bosch markası aslında dünyanın en büyük otomotiv parçalarını üretse de bunun yanında onlarca sektörde binlerce ürünüyle hizmet vermektedir. Yani kısacası Bosch bir Alman markasıdır.

Arçelik Türk Markası Mı? Hangi Ülkenin Markası?

Arçelik, Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından 1955 yılında Türkiye’ de kurulmuş teknoloji firmasıdır. Firma o zamandan bugüne kadar birçok başarıya imza attığı gibi günümüzde 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla 145’ ten fazla ülkede varlığını sürdürmektedir.

Bosch Buzdolabı Mı Arçelik Buzdolabı Mı Daha İyi?

Beyaz eşya seçiminin tamamen kader olduğuna inananlar da var, iyice bütün özelliklerini araştırıp en iyisini almaya çalışan da. Bu iki markanın da dünya pazarında büyük işler başardığını söylemiştik. Şimdi Arçelik ve Bosch’ un benzer fiyatlarda ki buzdolaplarını inceleyeceğiz.

Arçelik 720 Litre VS Bosch 682 Litre

İlk olarak +600 Lt hacminde ve 9400 TL fiyat aralığında iki tane devasa buzdolabını inceleyeceğiz.

Genel ÖzelliklerArçelik 283721 Eı No Frost Buzdolabı 283721 EI No Frost BuzdolabıBosch KGN86AI42N A+++ 682 lt No-Frost Buzdolabı
Enerji SınıfıA++A+++
Hacim (Lt)720 (Brüt)682
Genişlik (cm)83.286
Dondurucu Bölme Kapasitesi (Lt)160140
Fiyat9.449 TL9.449 TL

Temel teknik özellikleri bunlar olan bu iki yayla denilebilecek buzdolaplarının ekstra bir sürü özellikleri var. Mesela Arçelik buzdolabında; dondurucu bölme özellikleri dondurucu çekmece sayısı 2, kapaklı bölme sayısı 1, buzluk tipi modüler 2’li twist buzluk ve hızlı dondurma özellikleri varken, Bosch buzdolabında; hızlı soğutma, hızlı dondurma, kapı açık uyarısı ve dijital paneller var. Trendyol üzerinden kullanıcıların yorumlarına baktığımızda Bosch 682 Lt buzdolabı için 28 değerlendirme 11 yorum görüyorken Arçelik No-Frost buzdolabına henüz herhangi bir yorum gelmemiş.

Arçelik 7.999 TL VS Bosch 7.999 TL Buzdolabı

Bu sefer de aynı fiyattaki iki farklı markanın buzdolabını inceleyip Arçelik mi daha iyi yoksa Bosch mu daha iyi ona karar vereceğiz.

Genel ÖzelliklerArçelik 5847 Nfıy A+ Su Pınarlı No Frost BuzdolabıBosch KGN86AWF0N A++ Kombi No Frost Buzdolabı
Enerji SınıfıA+A++
Hacim620 (Brüt)682 (Brüt)
Genişlik8475-90
Dondurucu Bölme Kapasitesi (Lt)143 (Net)140 (Net)
Fiyat7.999 TL7.999 TL

Ekstralarını saymakla bitmeyen Bosch buzdolabı için söyleyebilecek başlıca özellikler; tazelik sistemiyle ürünleriniz 2 kata kadar daha uzun süreli saklayabilir, dijital LCD ve tatil modu bulunan bu cihaz oldukça güzel görünüyor. Arçelik markalı aynı fiyattaki buzdolabında ise bakteri filtreleri, hijyen özellikleri ve nem kontrolü gibi bir sürü mükemmel özellikler var. Hangi marka buzdolabının daha iyi olduğunun kararı ise yine sizlere kalıyor.

Aynı Fiyattaki Bosch Buzdolabı ve Arçelik Buzdolabı Karşılaştırması

Aynı fiyat, farklı özelliklerde ki farklı iki marka için hangisinin daha iyi olduğuna karar verebilecek misiniz? Buzdolabı almak için bütçeniz belliyse en iyi yöntem fiyatları aynı ürünleri kıyaslamak olabilir. Bu seferki karşılaştırmamızda biraz daha ekonomik buzdolaplarını kıyaslayacağız.

Genel ÖzelliklerArçelik 270481 Mb A++ Sınıfı 480 lt No Frost Buzdolabı 270481 MB No Frost BuzdolabıBosch KDN55NWF0N A+ Çift Kapılı No Frost Buzdolabı
Enerji SınıfıA++A+
Hacim480 (Brüt)485 (Brüt)
Genişlik7060-75
Dondurucu Bölme Kapasitesi (Lt)98 (Net)Belirtilmemiş
Fiyat3.999 TL3.999

Teknik özelliklerini yukarıda vermiş olduğumuz buzdolapları hakkında herhangi bir yorumla karşılaşmadık ama ikisinin de fiyat/performans olarak kullanıcılarının yüzünü güldürdüğünü düşünüyoruz. Enerji sınıfında Arçelik buzdolabının daha iyi olduğunu görüyoruz. Elektrik faturalarınızda bu modelde Arçelik, Bosch markasına göre daha kullanıcı dostu gözüküyor.

Arçelik Mi Daha İyi Bosch Mu?

Bu yazımızda Türk markası olan Arçelik’ i ve Alman markası olan Bosch’ u buzdolaplarına fiyat, teknik özellikler ve kullanıcı yorumları kıstaslarıyla inceledik. Her marka kendine ait belirlediği stratejilerle beyaz eşya sektöründe yıllardır rekorlar kırıyor. İstediğiniz özellikleri ve bütçenizi belirleyip hangisinin size daha uygun olduğunu seçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu