Çalışma Odası

Çalışma Odası Dekorasyon Örnekleri ve Fikirleri

Çalışma odaları genellikle öğrencilerin ve bireysel çalışmayı sevenlerin bir numaralı mekânı. Ama son zamanlarda yaşadığımız korona virüs sebebiyle birçok insan evden çalışmak zorunda. Durum böyle olunca çalışma alanları eskisinden daha da önemli hale geliyor. İnsanlar çalıştıkları yeri sevdiği zaman verimlerinin arttığı bir gerçek. Çalışırken veriminizi arttırmak için çalışma odanızı kendi isteğinize göre, sevdiğiniz gibi dekore etmelisiniz. Odanızda uygulayabileceğiniz birçok dekorasyon fikri var. Mesela duvara asılan bir tablo, masanıza koyacağınız ufak bir kaktüs ya da odanızın bir köşesine lambader koymak bunlardan biri olabilir. Bu yazımızda daha verimli çalışmak için ve istediğiniz odaya kavuşmanız için çalışma odası dekorasyon fikirleri vereceğiz.

Panolar

Çalıma odalarından işlevsellik olarak beklenen en önemli iki şey verimli çalışma ve rahat bir ortam. Bunu sağlamak için uygulayacağınız ilk çözüm düzenli bir oda. Düzeni sağlamaya masanızdan başlayabilirsiniz. Masanızın üzerinde duran birçok kitaptan, mailden veya eğitim videolarınızdan aldığınız notlar için bir pano oluşturabilirsiniz. Bu panolar hem çalışma masanızda düzen sağlayacaktır hem de masanızda kullanabileceğiniz alan oluşturacaktır. Mantar panolar oldukça işlevsel ve dekoratif görünüme sahiptir ama daha sade bir masa istiyorsanız metal veya ahşap panoları düşünebilirsiniz.

Kitaplık veya Raf

Çalışma odanızda düzeni sağlamanın diğer bir yolu da kitaplıklardır. Onlarca çalışma kitapları, okuma kitapları, notları veya belgeleri düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Odanızda olan alana göre kitaplık seçebilirsiniz. Geniş bir odanız varsa kapaklı kitaplıklar, daha az yeriniz varsa daha küçük ve açık kitaplıklar işinizi görebilir. Kitaplığınızı aldıktan sonra onu sadece kitaplarla baş başa bırakmayın. Unutmayın odanızdaki bütün eşyalar sizin veriminizle ilişkilidir ve insan sevdiği yerde daha verimlidir. Kitaplıklarınızın boş kalan kısımlarını küçük oyuncaklarla, küçük bitkilerle hatta renkli mumlarla dekore edebilirsiniz.

Odanız kitaplık koyulamayacak kadar küçükse alternatif olarak rafları kullanabilirsiniz. Duvara monte edeceğiniz birkaç dekoratif raflar ile hem modern ve sevimli çalışma odasına sahip olursunuz hem de kitaplarınızı koyacağınız kullanışlı alanlar oluşturursunuz. Rafları sadece kitaplarınızı koyacağınız ürünler olarak düşünmeyin. Sadece dekorasyon için bile odanızda rafları kullanabilirsiniz. Unutmayın odanızı ne kadar kendinize ait hissederseniz o kadar verimli olursunuz.

Çalışma Masaları

Alışveriş sitelerine veya mobilya mağazalarına baktığımız zaman hepimizi kendinden geçiren çalışma masası modelleri var. Sadece mobilyadan olan çalışma masalarının yanında demir parçalar barındıran çalışma masaları, katlanır çalışma masaları da var. Çalışma masasını seçerken odanızın alanı çok önemlidir. Bazen çok sevdiğimiz masayı boyutundan dolayı alamayabiliriz. Küçük çalışma odaları için katlanır masalar hatta duvara monte edilen çalışma masaları tercih edilebilir. Renk konusu çok kişisel bir mesele olduğu için o seçim tamamen sizin zevkinize kalmış.

Tablo ve Posterler

Duvar dekorasyonunuz da en az mobilyalarınız kadar önemlidir. Çalışma odanızda duvar dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle yaptığınız tasarım dikkat dağıtıcı olmamalıdır. Kullandığınız dekoratif eşyalar odanıza aitlik hissi oluşturmanızı ve rahat bir hava oluşmasına yardımcı olmalıdır.

Işıklandırma

Çalışma odalarında ışıklandırma çok büyük bir yere sahiptir. Gündüz çalışmalarında gün ışığını en verimli bir şekilde kullanmak akşam çalışmaları için gerekli aydınlatma malzemeleriyle sağlanmalıdır. Çalışma odasında kullanacağınız şık avizeler de odanızda ayrı bir hava oluşturacaktır.Ayrıca akşamları sadece dinlenmek istiyorsanız ya da loş bir ortamda günün stresini atmak için kitap okumak istiyorsanız şık bir lambader veya masa lambası işinize yarar.

Bütün bunları dedikten sonra çalışma odası dekorasyonu için temelde dikkat edilecek şeyleri tekrarlayalım. Odanızın dikkat dağıtıcı olmaması yani sadelik ve sakinlik; ve kendinizi rahat ve ait hissedeceğiniz konforlu ve şık bir dekorasyon uygulamalısınız.

Galerimizdeki görselleri büyütmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu