Kendin Yap

Elektrik Tasarrufu İçin Öneriler 2021 Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Küresel ısınma, enerji kaynaklarının bilinçsiz kullanılmasından kaynaklanıyor. Elektriği fazla ve bilinçsiz tüketmek, hem bütçenize zarar veriyor, hem de çevresel anlamda olumsuzluklara yol açıyor. Elektrik faturalarının bütçeye zararını en aza indirmek için sizlerle evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç püf noktası söyleyeceğiz. Bu basit önlemlerle elektrik faturanızda yüzde onlara varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ev Aletlerini Kontrol Ederek Faturanın Kabarmasını Önleyin

Ev aletlerinizdeki bazı ayrıntıları önemsemeniz sizi tasarruf yolunda büyük adımlara sürükleyebilir ve bir anda kabaran faturaların miktarı azalabilir. Tasarruf lambaları artık çok moda. Bunlardan kullanmanız aydınlanmanız açısından da size yarar sağlayacağı gibi, adından da bilindiği gibi tasarruf etmenizde bire bir etmendir.

Güneş Işığını Kullanın

Elektrik tasarrufu için evinizdeki aydınlık köşeleri değerlendirin ve güneş ışığından yararlanın. Masa ve sandalyelerinizi bu bölgelere koymaya özen gösterin. Çalışmalarınızı da bu alanlarda yaparsanız, elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Evinizdeki bireyleri elektrik konusunda bilinçlendirin. Onların aşırı ve boş yere lambaları açık tutmamaları gerektiği konusunu sık sık gündeme getirin, gerekirse küçük notlar halinde evin belli yerlerine hatırlatmalar iliştirin.

Ev Planı Önemli!

Mutfağınızdaki tasarruf için ise, buzdolabınız ısıdan uzak bir mekânda olmalı. Yakınında fırın, petek gibi ısıtıcı aletler varsa buzdolabı kendini soğutabilmek için daha fazla enerji harcayacaktır. Bunun sonucu yine kabarık bir faturadır.

Bilinmeyen Püf Noktalar ile Elektrik Tasarrufu

Normal bir fırın yerine mikrodalga fırınları tercih etmeniz daha az elektrik harcamanızı sağlar. Yazın da kıyafetlerinizi aşırı kirli olmadığı sürece 30 derecede yıkamanız gayet normal olacaktır ve tasarrufunuz açısından da büyük bir hamledir doğrusu. Elektrik süpürgenizin torbasını sık sık değiştirin ve bu sayede emiş gücünü maksimum seviyede tutabilirsiniz. Aksi halde, süpürgeniz daha iyi çekebilmek için torbası dolu olduğundan fazla enerji harcayacaktır. Akıllı sayaçlardan taktırarak indirim zamanlarında kullandığınız elektrik, size büyük yarar sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu