Mutfak

En Kolay ve Etkili Doğal Fırın Temizleme Yöntemi: Fırın Nasıl Temizlenir 2022

Evlerimizde pişen birçok güzel yemeğin başkahramanı olan fırınlar bazen temizlik konusunda bizi yorabiliyor. Fırınlarda yapılan yemeklerin tadı her zaman daha farklı oluyor bunu biliyoruz ama yemek yaparken dökülen salçalar, yemekler de acilen temizlenmeli. Uzunca süre temizlenmeyen fırınlarda kokular oluşabilir ve bu da yapacağınız yemeklerin tadını etkileyebilir.

Fırınlarınızı en kolay şekilde nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra fırınlarınızı temizlemek eskisi gibi zor olmayacak. Ayrıca anlatacağımız yöntemlerin kimyasal temizlik maddesi içermemesi de ayrı bir avantaj olacak. Doğal yollarla yaptığınız fırın temizliği sonrasında içiniz rahat bir şekilde yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Sirke ve Karbonat Tozu İle Kolay ve Doğal Yollardan Fırın Temizleme

Bu yöntem hem ucuz hem de organik. Evinizde bulunan ürünlerle etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Ayrıca kimyasal ürün kullanımı sağlığınıza zarar verebileceği için bu yöntemi rahatça seçebilirsiniz. Öncelikle bize lazım olan malzemeler neler?

 • Karbonat
 • Beyaz Sirke
 • Sünger veya Bez

Beyaz sirkeyi büyük mağazalarda kolayca bulabilirsiniz. Sirkeyi ve karbonatı bir kaba döküp biraz su ilave ediyoruz. Yaptığımız karışımı karbonatın erimesi için biraz karıştırıyoruz. Daha sonra;

 1. Kolay temizlik için fırınınızın içindeki tepsileri, telleri ve diğer aparatları çıkartın.
 2. Yaptığınız karışımı bir bez veya sünger yardımıyla fırının bütün her yerine sürün. Hatta daha kirli bölgeleri süngerle çizmeden çitileyebilirsiniz.
 3. Aynı işlemi fırınınızın camına da uygulayın.
 4. Yaklaşık bir saat o şekilde bırakın.
 5. Daha sonra ıslak bir bez yardımıyla silin.

Fırınınızın doğal malzemeler kullanarak nasıl parladığını göreceksiniz.

Ayrıca aynı malzemeleri kullanarak farklı bir temizleme yöntemi de var. Bu yöntemi de sırasıyla şöyle anlatabiliriz;

 1. Karbonatı biraz suyla karıştırarak macunumsu kıvama getirin.
 2. Yaptığınız karışımı fırınınızın içine sürün. Bir fırça kullanmak işinizi kolaylaştırabilir veya kuru bir bezin ucuyla da bu işlemi yapabilirsiniz.
 3. İşlemi yaptıktan sonra yaklaşık 12 saat bekleyin ki karbonat karışımı lekelere iyice nüfuz etsin. İşinizi kolaylaştırmak için bu işlemi geceden uygulamak mantıklı olabilir.
 4. 12 saat bekledikten sonra devreye sirke girecek. Sirkeyi püskürterek fırınınızı bir bez yardımıyla temizleyin. Sirke yağ çözücü görevi görecektir.
 5. Çok lekeli kısımlarda bu işlemi birkaç kere yapmanız gerekebilir.
 6. Daha sonra temiz nemli bir bezle fırınınızı silin.

Fırın Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu doğal yöntemlerden ikisini de gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. İçerisinde zararlı madde olmadığı için sağlığınızı etkilemeyecektir. Fakat temizlik yaparken eğer bulaşık süngeri kullanıyorsanız fırınınızın çizilmemesi için dikkatli olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu