Ev TekstiliMutfakSalon

En Şık 18 Halı Modelleri ve Nasıl Halı Seçilir?

Sıcak yaz günlerinde önemini göz ardı etsek de havaların soğumaya başlamasıyla halılar tekrardan yerlerini almaya başlıyor ve halı modelleri konusunda sizlere işlevsel bir rehber hazırladık. İşlevselliği haricinde ev dekorasyonlarında da büyük rol oynayan halıları diğer dekoratif ürünlere göre daha sık değiştirerek evimizin havasını yenileyebiliyoruz. Halıcılık sektörünün gelişmesiyle halı firmaları bizlere rengârenk, sade, pelüş, patchwork ve daha bir çok çeşit sunabiliyor. Bu yıl da firmalar kataloglarını 2020 yılına göre düzenledi.

Geniş salonlarda zemini kapatmak ve evimizin dekorasyonunu kapatmak için mobilyalara uygun sade halıları tercih edebilirken, küçük odalarımızda ince kilimler ve halılar kullanarak evimizin görselliğini arttırabiliriz. Evlerin en çok zaman geçirilen bölümlerinden olan mutfaklarda bulunduğu yere canlılık katan modelleri seçmek günlük enerjinizi yükseltir. Halı firmaları çocuk odalarında binlerce çeşit halı modelleri sunuyor; çizgi film karakterleri, oyun halıları, rengarenk desenli halılar.

Odama Uygun Halı Modelini Nasıl Seçerim?

Ev dekorasyonunu bizim elimizde olmayan birçok şey etkiliyor. Mesela bir apartman dairesinin mimari projesine karışamıyorsunuz ya da müteahhit tarafından yaptırılan parkelere veya mutfak dolabına. Ama odalarınızın tam merkezinde durup, odanıza hayat verecek olan halıların seçimi tam olarak sizin elinizde. Halınızı seçerken öncelikle oda büyüklüğünüzü göz önünde bulundurun. Büyük alana sahip bir odada 2 m2’ lik halı kullanmak olmaz. Piyasada bulunan 6 m2’ lik halılar genelde büyük odalar için tasarlanmıştır. Onu seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Parke modelleri hakkında yazdığımız yazıya göz atmak ister misiniz?

Halı Modeli Seçerken Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev dekorasyonunda düşülen en büyük hatalardan birisi odada ki bütün eşyaları aynı renkte alıp odayı dekore etmeye çalışmaktır. Buradaki asıl nokta genel bir bütünlük oluşturmaktır. Mobilyalarınızla birebir aynı renkte bir halı modeli seçeceğinize mobilyalarınızı tamamlayıcı bir halı modeli seçmeniz daha doğru olur. Mobilyalarınız, perdeleriniz, duvar renginiz, parke renginiz arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir renk seçerek evinizde bütünlüğü koruyabilirsiniz. “2020 Duvar Renkleri Kataloğu” yazımıza bakıp duvar renkleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Odaya Uygun Halı Modeli Seçerken Dikkat Edilecek Şeyler Nedir?

Halıların bize sunduğu çeşitlilik arasında kaybolmamak için alışverişe çıkmadan önce birçok şeyi kafanızda netleştirmiş olmalısınız. İlk olarak halınızın boyutunu belirleyin. Eski zamanlarda yapıldığı gibi mobilyaların altına girecek kadar büyük bir halı seçmek de, odanın ortasında ufacık bir paspas gibi duracak boyutta bir halı seçmek yanlış olur. Ne istediğinize karar verin, ölçüsünü alın daha sonra halı mağazalarını gezmeye başlayın. Boyutu hallettikten sonra desenli halı mı yoksa düz halı mı istediğinize karar verin. Mobilya, perdeler ve duvarlar gibi odanızın diğer elemanları karmaşık, birçok desen içeriyorsa daha düz bir halı seçerek ortamı dengelemiş olursunuz. Fakat mobilyalarınız ve diğer dekorasyon elemanlarınız daha sadeyse desenli halı modellerine yönelerek odanıza canlılık katabilirsiniz. Rustik perdeler hakkında detaylıca bilgi edinmek ve rustik perde modellerini incelemek istiyorsanız bu konuda yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sizler için özenle hazırladığımız 2020 Halı Modelleri galerimizdeki fotoğrafları büyütmek için fotoğrafların üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca pinterest hesabımızı takip ederek dekorasyonla alakalı diğer görsellerimize de ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu