BahçeBanyoMutfakSalonYatak OdasıYemek Odası

İskandinav Dekorasyon Nedir?

İskandinav tarzı temelde minimal ve modern görünümü temel alan dekorasyon stilidir. Bu stil isminden de anlaşılacağı gibi İskandinav kökenli olup sakin, rahatlatıcı etkiler bırakan tasarımlara öncülük eder. Zarif görünümlerin temel mimarı olan bu stil içinde doğanın birçok etkisini de barındırır. Estetik ve konfor üzerine kurulu olan bu stil 1950’lerden günümüze hiçbir zaman etkisini kaybetmemekle beraber, tahminimce günümüzdeki yorucu hayat şartları yüzünden tekrardan popülerlik kazanmaya başlamıştır. Yazımızda İskandinav dekorunun ne olduğunu ve nasıl uygulayabileceğinizi ipuçları vererek sizlere anlattık. İyi okumalar.

İskandinav tarzı dekorasyon

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Basitlik ve düzen sizleri bu stile yaklaştıran iki esas konu olacaktır. Eskilerden İskandinav evleri küçük olduğu için edinilen sadelik ve düzen, şimdilerde de evlerin büyük olmasına rağmen etkisini sürdürüyor. Kargaşayla dolu gündelik yaşantımızdan kurtulmak için evimizde sadeliği seçmemiz güzel bir fikir olabilir. İskandinav tarzı dekorasyona girişmek istiyorsanız öncelikle çok fazla detay ve süsten kaçının. Mobilyalarınızı sade, modern ve kullanışlı seçin. Duvarlarınızda aşırıya kaçmadan raf kullanmak sizlere daha çok saklama alanı sağlarken stile uymakla beraber duvarlarınızı da şenlendirmiş olursunuz.

İskandinav mobilya

Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

İskandinav tarzı dekorasyonda renk seçimi oldukça önemlidir çünkü bu stilde güneş ışığını kullanmak önemlidir. İskandinav ülkelerinde güneş ışığından maksimum verim alınmasının hayati önem taşımasından dolayı bu düstur dekorasyonlarına da etki etmiştir.

İskandinav tarzı raflar

Temelinde yatan sadelik, renk seçiminde de uygulanmalıdır. Nötr ve sakinleştirici yumuşak renkler kullanabilirsiniz. Genelde bu stili uygularken beyaz renk kullanılmasına karşın günümüzde gri tonları hatta koyu mavi ve deniz yeşili gibi rahatlatıcı renkler de kullanılmaktadır. İç tasarımda ise doğayı ortama dâhil eden ahşap tonlarını da kullanabilirsiniz. Her konuda doğadan esintileri olan bu dekorasyon stili ışığını güneşten, renkleri de yine doğadan alır.

iskandinav mobilya fikirleri

İskandinav Dekorasyon ve Mobilya Seçimi

Modern görünüme sahip olan stil, bunu sadelik ve kullanışlılıkla sağlıyor. Evimize alacağımız mobilyaları seçerken kesinlikle gereksiz eşyalar almıyoruz ve odamızı daha ferah göstermesi için şatafattan kaçınıyoruz. Zarif hatlara sahip, sade ve kullanışlı, genelde açık renklere ve ahşabı barındıran mobilya seçimi yaparak İskandinav tarzı dekorasyona ulaşabilirsiniz. Ülkemizde İskandinav tarzı ürünler satan mobilya firmaları var. Hatta “En İyi Mobilya Firmaları” listemizde yer alan IKEA, ülkemizde bu stilin öncülerinden.

iskandinav koltuk

Duvarlarda ahşap raflar kullanmak İskandinav felsefesinin doğa esintisini taşır. Raflar sadelik oluştururken üzerine kitaplarınızı veya küçük çiçeklerinizi koyarak odalarınızda boşluklar oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca canlı çiçekler kullanmak evinizde renklilik katar.

iskandinav ev dekorasyonu

İskandinav Dekorasyonda Işıklandırma Seçimi

İskandinav tarzında perde kullanımı çok önemli değildir. Güneş ışığından en çok verimi almayı hedefleyen stilde eğer perde kullanılacaksa beyaz renkli tüller tercih edilmelidir. Böylece dışarıdan gelen ışık engellenmez ve zarif tüllerle evinize ayrı bir hava katarsınız.

iskandinav tarzı dekorasyon
iskandinav tarzı dekorasyon

Aydınlatma elemanları bu tarzda oldukça önemlidir ve dünyada İskandinav ürünler oldukça bilinir. Birçok aydınlatma ürünü beraber kullanılabilir örneğin sarkıtma lambalar ve şamdanların bulunduğu bir oda görebilirsiniz. Mobilyalarda tercih edilen sadelik aydınlatma elemanlarında da tercih edilir. Avizelerde açık renkli ahşap parçalar da tercih edilebilir.

Görselleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu