Kendin Yap

Kışın Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Yapabileceklerimiz

Soğuk kış günlerinin gelmesinden en çok etkilenenler belki de sokak hayvanlarıdır. Sokak hayvanları için soğuk ve karlı havalarda hayatta kalabilmek oldukça zor. Kış aylarında sokak hayvanları için yapılabilecek birçok şey olduğunu biliyor muydunuz? Hem de yapacağınız bu şeyler sizler için oldukça kolay ama onlar için yaşamak anlamına geliyor.

Sokak hayvanları için ne yapabiliriz

Kış Aylarında Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

Sokaklarda yaşayan bir sürü hayvan var bence onlar için oldukça zorlu geçen bu soğuk günlerde onlara yardım etmek bizlerin görevi. Yiyecek ve su bulmak onları donmaktan koruyabilir. Bunun için evlerimizin önüne veya kuşlar için balkonlarımıza ekmek, mama ve su koyabiliriz. Evinizde bayatlamış olan ekmekleri çöpe atmak yerine onların erişebileceği alanlara koymak sokak hayvanlarının canlarını kurtarabilir.

Kuşlar İçin Kış Aylarında Neler Yapılabilir?

kış günlerinde kuşlar için ne yapılabilir

Sokak hayvanı denildiğinde sadece aklımıza kedi ve köpekler gelmesin. Dışarda yaşayan ve dünyamızı güzelleştiren o kadar çeşitli kuşlar var ki bu canlıları da korumalıyız. Kış aylarında kuşları korumak için bunları yapabilirsiniz:

  • Soğuktan korunmak için kuşların yağlı yemler yemesi onlar için oldukça iyidir. Örneğin yağlı tohumlar, evinizde kurumuş, bayatlamış olan kekler veya ekmek parçaları. Hatta çok tuzlu ve salçalı olmamak kaydıyla artık yemekler onları kurtarabilir.
  • Pencerelerinizin önüne bir kap su ve buğday, bulgur, mercimek vs. koyabilirsiniz. Ama unutmayın ki havanın soğuk olmasından dolayı su kısa sürede donabilir. Susuzluk kuşların zor hava şartları altındaki hayatını daha da zorlaştırır.
  • Parklara gidip 1 paket buğday, bulgur veya pirinç alıp uygun bir yere dökmek. Havalar güzel olduğu zaman insanlar her zaman parklara veya dinlenme alanlarına gidiyor ve kuşlar için bir şeyler götürüyor. Havalar soğuyunca insanlar parklara gitmiyor ama bizim sevimli dostlarımız oralarda bekliyor oluyor. Sadece 5 dakikanızı ayırıp birkaç parça yiyecek bir şeyler götürürseniz Güvercinler, seçeler, kargalar ve daha bir sürü kuşlar soğukta açlıktan ölmekten kurtulabilir.
  • Yumurta kutularını yemlik olarak kullanmak. Yemleri direkt karın üzerine atarsanız bir süre sonra yemler kaybolabilir ama boşalmış yumurta kutuları veya yoğurt kaplarına koyduğunuz yemler kolay kolay kaybolmayacak ve dostlarımız kolayca yemeklerine ulaşabileceklerdir.

Kedi ve Köpekleri Soğuktan Nasıl Koruyabiliriz?

kedi ve köpekler için kulübe

Sokaklarımızın neşesi olan kedi ve köpekler de soğuk hava şartlarından oldukça etkilenmektedir. Soğuk havada yiyecek bulmak onların en zorlayıcı görevleri. Yeteri kadar yiyecek bulamayan sokak hayvanları donarak ölmektedir. Soğuktan korunmak için daha çok enerjiye dolayısıyla yemeğe ihtiyaçları vardır. Bunun için kapınızın önüne ve yine parklara kedi köpekler için mamalar, ekmekler veya onların yiyebileceği ve onları sıcak tutabilecek yemekler ve susuzluklarını önlemek için su koyabilirsiniz. Ayrıca onlar için sadece 5 adımda maliyetsiz barınak yaparak soğuk havalardan koruyabilirsiniz. “5 Adımda Sokak Hayvanları İçin Kulübe Yapımı” yazımızı okuyarak sokak hayvanları için nasıl kulübe yapılır öğrenebilirsiniz.

Arabalara Dikkat!

Sabah evden çıktıktan sonra işe gitmek için arabanızı çalıştıracaksınız ama unutmayın ki gecenin soğuğundan korunmak için araç kaputunun altına bir kedi girmiş olabilir. Onun için arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka ama mutlaka kaputa birkaç kez vurup bekleyin. Sadece 3 saniyelik bir işlemle bir canlının hayatını kurtarabilirsiniz.

Kötü Durumdaki Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir

soğukta sokak hayvanları

Soğuktan etkilenmiş sokak hayvanları için en hızlı çözüm belediyeyi aramak olabilir. Ülkemizde birçok belediyenin sokak hayvanları için bu tarz hizmetleri mevcut. Kötü durumda gördüğünüz bir hayvan için belediyeyi arayıp yardım talep edebilirsiniz. Belediyeler bu canlıları alıp soğuktan korumak için barınaklara götürüp veterinerlerine tedavi ettiriyorlar ve karınlarını doyuruyorlar.

UNUTMAYIN BİZLER EVİMİZDEYKEN SOKAK HAYVANLARI DONARAK ÖLEBİLİR. Sadece günde 10 dakikanızı ayırarak onlarca sokak canlısının hayatını kurtarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu