Bahçe

Küçük Bahçe Düzenlemesi (Küçük Bahçe Tasarımı)

Şehir yaşamı insanları artık bunalttığı için birçok insan doğayla iç içe olmak istiyor ama işlerinden de kopamıyorlar. İnsanları şehrin stresinden uzaklaştıran bahçeli bir ev sahibi olmak artık büyük bir ayrıcalık olarak görülüyor. Peki, bahçe dekorasyonu hakkında yeteri kadar bilginiz var mı? Şehirdeki arsa maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı belki de sahip olduğunuz bahçe küçücük. Küçük bahçe dekorasyonu hakkında birçok püf nokta öğrenerek ufak bahçenizi keyfinize göre düzenleyebilirsiniz. Küçük bahçe düzenlemesi sizlere vereceğimiz temel bilgiler sayesine o kadar maliyetli de olmayacaktır.

küçük bahçe düzenlemesi

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe dekorasyonu stilinizi tasarlarken eğer geniş ve uzun bir balkona sahipseniz dikdörtgen uzun bir masayı, bank şeklindeki sandalyeler ile birlikte kullanabilirsiniz. Oturma ve yemek bölümlerini ayrı ayrı oluşturmak istiyorsanız L şeklindeki koltuk takımlarını kullanabilirsiniz. Koltukların önüne ahşap bir sehpa yerleştirerek mekânınızın işlevselliğini de arttırabilirsiniz.

Açık renkli ahşap büyük bir yemek masasını beyaz çelik sandalyeler ile birlikte kullanabilirsiniz. Masanızın üstüne örteceğiniz örtünün ise sevimli ve mümkünse çiçek motifli olmasına dikkat edin. Böylelikle bahçelerinizde doğal ve ferah bir atmosfer yakalamış olursunuz.

Küçük Bahçe Düzenleme

küçük bahçe tasarımları

Küçük bir bahçeye sahipseniz minderli bir koltuk ve bu tür koltuklara uygun olan ufak sehpalar kullanabilirsiniz. Bahçe demirlerine ise ufak fenerler ve saksı içerisinde yer alan çiçekler koyarak romantik bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Yorucu şehir hayatından biraz olsun sıyrılmak isteyenler genellikle bahçelerde vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Evinizde ufakta olsa bir bahçeniz var ise doğru bahçe dekorasyonu stilleri uygulayarak bahçelerinizi ferah ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Küçük Bahçeler İçin Sınırları Belirleyin

Bahçeniz küçük ise ilk olarak sınırlarınızı net bir şekilde belirleyerek dekorasyona başlayın. Sınırlarınızı belirlerken çitlerin ve duvarların aşırı uzun olması durumunda bahçenizin bunaltıcı olabileceğini de unutmayın.

Küçük Bahçe Düzenlemesi: Çiçek Kullanımı

küçük bahçe süslemesi

Bahçenizin belirli noktalarında özel çiçeklik alanları yaratın. Diğer kalan bölgelere ise isteğe bağlı olarak çim alanları oluşturabilirsiniz. Çiçek miktarını çoğaltmak istediğiniz zamanlarda ise dekoratif saksı modelleri kullanabilirsiniz.

Dengeyi Kurmaya Özen Gösterin

Bahçelerinizdeki yaşam alanları ve çiçeklik alanları arasındaki dengeyi iyi tespit edin. İki bölümün de dağılımlarını eşit miktarda yapmaya özen gösterin. Oturma alanlarınız ile çiçek alanlarınız aynı boyutlarda olursa sıkıntı yaşamazsınız.

Küçük Bahçe Düzenlemesinde Mobilya Seçimi

minik bahçe mobilyaları

Ufak bahçelerde kullanılacak olan mobilyalar büyük boyutlarda olmamalıdır. Masa ve sandalye seçimlerinizi yaparken her zaman az yer kaplayan işlevsel ürünleri tercih etmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu