BanyoMutfakYatak Odası

Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır? Kulp Boyutu Öğrenme

Kulp ölçüsü nasıl alınır? Kulp ölçüsünü öğrenmek için nelere ihtiyacım var? Kulp ölçüsünü bilmek neden önemli?

Mutfak dolaplarında, komodinlerde, yüklüklerde ve birçok mobilyada kapak ve çekmeceleri açmamızı sağlayan kulplar aynı zamanda mobilyalarımıza farklı hava katabiliyor. Kulplar kelimenin tam manasıyla küçük dokunuşlarla büyük etkiler yaratabilir. Diyelim ki yıllar önce satın aldığınız bir komodinden sıkıldınız ama hala sağlam ve atmaya kıyamıyorsunuz. Sadece kulp değişimi ile neredeyse yeni bir komodin almış gibi olabilirsiniz. Ayrıca bu değişikliği sağlamak çok kolay. İhtiyacınız olan şeyler bir adet tornavida veya şarjlı matkap ve kulp ölçüsü.

Kulp ölçüsünü bilmek neden önemli?

Değiştirmek istediğiniz kulpların ölçüsünü bilmek oldukça önemlidir çünkü yeni alacağınız kulpların ölçüsü, kulp delikleri sabit olduğu için aynı olmak zorundadır. Ayrıca sizler için hazırladığımız 2020 yılı en popüler 35 dolap kulp modeli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kulp ölçüsü nasıl alınır? Kulp ölçümü nasıl bilebilirim?

Kulp ölçüsünü cetvel veya metre yardımıyla kolayca öğrenebilirsiniz. Kulpu söktükten sonra gördüğünüz iki deliğin arasını ölçüp kolayca kulp boyutunuzu öğrenip doğru kulpu alabilirsiniz. Kulp boyutları standarttır ve 32mm artarak ilerler. Yani piyasada 32mm, 64mm, 96mm, 128mm 160mm, 192mm, 224mm, 256mm, 288mm, 320mm lik sabit kulplar vardır. Mobilya üreticileri tarafından genelde tercih edilen kulp boyutları 96mm ve 224mm arasındadır. Bu aralıktaki kulplarda çok daha fazla seçenek mevcuttur. Eğer kulpu sökmeden ölçüsünü öğrenmek istiyorsanız kapağınızı açtığınızda gördüğünüz bir kulp vidasının ortasından diğerinin ortasına olan mesafeyi ölçerseniz boyutu öğrenmiş olursunuz. Kulp vidaları genelde yıldız başlı olduğu için vidaların ortasını kolayca fark edebilirsiniz.

Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır
Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu