Çalışma OdasıMutfakYatak Odası

MDF ve Sunta Arasındaki Farklar Nelerdir?

MDF ve Suntanın ne olduğunu bilerek evimize seçeceğimiz mobilyaları daha bilinçli bir şekilde seçebiliriz. Ayrıca, sunta ve mdf arasındaki farkı bilmek bizlere alacağımız mobilyanın dayanıklılığı haricinde fiyatı hakkında da fikir verebilir. Evlerimizde kullanacağımız mobilyaların her zaman dayanıklı olmasını isteriz. Mobilyanın kalitesini belirleyen şey ise yapımında kullanılan malzemelerdir. Evimize alacağımız mobilyalar için öncelikle bu malzemeleri tanımamız gerekir. Bu yazımızda sizlerle MDF ve suntanın ne olduğunu ve aralarındaki farkı inceleyeceğiz.

sunta ve mdf çalışma masası
Çalışma Masası

MDF Nedir?

MDF, üretilirken odun ve başka selülozik maddelerin lifleriyle belirli bir seviyeye kadar kurutulduktan sonra özel bir tutkal ile sıcak ortamda preslenmesiyle oluşan, plakalar halinde üretilen, işleme kolaylığından dolayı mobilyacıların sunta kadar tercih ettiği bir mobilya elemanıdır. Mdf’ lerde dikkat etmemiz gereken şey ise kalite sınıfıdır. Birçok kalite sınıfı bulunan mdfler normalde daha sağlam olması beklenirken alt sınıf kalitede olan bir mdf bazen suntadan bile daha dayanıksız olabilir.

sunta çalışma masası
Çalışma Masası

Sunta Nedir?

Sunta ise MDF ile benzer yöntemlerle üretilen ancak içinde kullanılan odun parçaları daha büyük plakalardır. Sunta aslında suni tahtanın kısaltılması olarak kullanılmaktadır. Gerçek ismi yonga levhadır. Kalite sınıfı mdfde olduğu gibi suntalarda da geçerlidir. Hangi kalite sınıfından sunta kullanılacağı mobilyanızın dayanımını etkileyecektir.

mdf mutfak dolabı
Mutfak Dolabı

MDF ve MDFlam, Sunta ve Suntalam Arasındaki Fark Nedir?

MDFlam, ham MDF yüzeyinin kimyasal boyalarla renklendirilmiş halidir. Sunta ile suntalam arasındaki fark da aynıdır. Kalite sınıfları aynı olan ürünlerde tek fark renkleridir. Bunun haricinde herhangi bir farkının bulunmaması kullanım amacına göre seçilmesi ekonomik olarak sizlere yardımcı olacaktır.

MDF ve Sunta Arasında Ne Fark Var?

Üretim aşamalarındaki farklılıklardan başka MDF ile sunta arasında bazı bilinmesi gereken farklar vardır. Bu farklar çoğunlukla dayanım üzerindedir. MDF ile sunta arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz;

  • MDF içerdiği yoğun odun parçalarından dolayı suntaya göre daha ağırdır. Aynı ebatta iki ürünü elinize aldığınızda MDF daha ağırdır.
  • MDF’ nin dayanımı daha fazladır. MDF’nin dayandığı kuvvetlere sunta dayanamaz.
  • İçeriklerinden kaynaklı olarak sunta ıslanmaya ve neme daha az dayanıklıdır.
  • Sunta şekillendirme işlemi esnasında kolayca dağılırken MDF yapısı kaynaklı dayanıklıdır ve şekil alabilir.

MDF ve Sunta Nasıl Ayırt Edilir?

Alacağımız ürünün hangi malzemeden yapıldığını öğrenmek oldukça basittir. Ürünün kenarı bantlanmamış kısmına bakın eğer içinde kısmen büyük odun parçaları varsa o suntadır. Kesitine baktığınız ürün daha düzse o MDF’dir. Kenarları pvc ile kaplanan ürünlerde bu farkı anlamak çok zordur. Farkı anlamak için çıplak kenarlara bakmak gerekir. Aralarında ki farkı görselden anlayabilirsiniz.

mdf ve sunta
MDF
mdf ve sunta arasındaki fark
Sunta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu