BanyoMutfakYatak Odası

Mutfak Dolabı ve Çekmeceler İçin Kulp Modelleri

Kulp modelleri işlevselliği haricinde görüntüsüyle de önemlidir. Mobilyaların küçük parçaları olmasına rağmen görüntüde büyük farklılıklar oluşturabilirler. Birçok çeşidi bulunan mobilya kulpları her mobilya tarzına göre farklı seçilmelidir. Country tarzı mutfak dolaplarında porselen kulplar tercih edilmesi gerekirken, lake mutfak dolaplarında daha modern görünümlü kulplar tarzınızı tamamlayacaktır. Hatta kulpsuz mutfak dolaplarıyla da kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bu çeşit mutfak dolaplarında kulp kapağın kendisinde mevcuttur ve “J” veya “U” kulp denir. Gelin sizlerle bütün mobilyalarınızda kullanabileceğiniz estetik dolap kulp modellerini inceleyelim.

Mevcut mobilyalarınızdan sıkılmış olabilir ama sağlam oldukları için atmaya kıyamıyor olabilirsiniz. Kulplarını değiştirmek oldukça ucuz bir yöntem olarak kulp değişimi yapabilirsiniz. Yeni alacağınız kulpları eskilerle aynı boyutta almalısınız yoksa yenileri yerine uymak. Kulp ölçünün nasıl alınacağını öğrenmek için “Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır? Kulp Boyutunu Nasıl Öğrenebilirim? [Resimli Detaylı Anlatım]” içeriğimize göz atabilirsiniz.

1-Porselen Kulplar

mutfak dolabı için porselen kulp

Bu tarz kulpları sade veya desenli olarak bulabilirsiniz. Porselen dolap kulp modelleri birçok renk seçeneği mevcut olduğu gibi bu porselenlerin üzerinde çiçek desenlerini de görebilirsiniz. Daha çok country tarzı mutfak dolabı kulp modelleri olarak tercih edilen bu modelleri banyo dolaplarınızda da kullanabilirsiniz. Beyaz bir banyo dolabında şık siyah porselen kulp tercih ederek banyonuzda zıt renkleri kullanarak banyonuzda modernliği yakalayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey piyasada porselen kulp adı altında porselen görünümlü plastik kulplardır. Görüntüsü uzaktan çok benzese de yakından incelendiğinde birçok farkı göreceksiniz. Fiyatı daha avantajlı olan porselen görünümlü kulplar kalite konusunda sizleri bir tık üzebilir.

2-Metal Kulp Modelleri (Krom, İnox, Bakır)

mobilya kulp modelleri

Bütün mobilyalarınızda kullanabileceğiniz bu kulplarda yüzlerce model seçeneği mevcuttur. Antik görünümleri de modern görünümleri de bu modellerde bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey kulbun kalitesidir. Kalitesiz grup metallerde bir süre sonra paslanmalar, lekeler ve nemden dolayı kabarıp renk atmaları olabilir.

3- Antik Kulp Modelleri

antika kulp modelleri

Evinizde daha ağır bir hava oluşturmak için seçtiğiniz mobilyalara tam uygun olan kulplar bunlardır. Sade olabileceği gibi desenlilerini de piyasada kolayca bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak porselenden yapılan bu kulplar metal kısımlar da içerebilir.

4- Düğme Kulplar

Komodinlerde, ayakkabılıklarda rahatça kullanabileceğiniz bu kulplar isimlerini görüntülerinden almaktadır. Sadece bir tane vida deliği olan bu kulpları bütün çekmecelerinizde kullanabilirsiniz.

5- Boy Kulplar

Mutfak dolabı kulp modelleri denince akla ilk gelen kulp çeşitleridir. Özellikle mutfak dolaplarında tercih edilen bu grup, dolap kapaklarının boyunca uzanarak oldukça klas bir görüntü oluşturur. Kullanım açısından oldukça kullanışlıdırlar ve genelinin kalitesi oldukça iyidir. Fiyat olarak diğer gruplardan daha fazla olmasına rağmen dolaplarınıza katacağı görsellik ve dayanıklılık düşünüldüğünde kesinlikle tercih edilmelidir.

6-Kulpsuz Dolaplar (Kendinden Kulplu)

Dolapların kapakları imal edilirken kapağın kısa tarafını oyarak kendinden kulplu hale getirilen kapaklardır. Görsel açıdan dolabınızı tek parça göstererek sadeliği ön plana çıkarır.

7-Gömme Kulplar

Genellikle gardıroplarda ve yüklüklerde tercih edilen kulplar kapağın içine gömülerek kullanılır. Böylece sürgülü gardıroplarda çıkıntı oluşturmayarak estetik görüntü oluştururlar.

8-Çocuk Odaları İçin Kulplar

Çocuk ve genç odalarında rengarenk ve desenli kulplar canlı havaya destek verir. Araba modelli kulplar, çiçek modelli kulplar ve diğer birçok tasarımda kulpları çocuk odalarınızda kullanabilirsiniz.

9- Deri Kulp Modelleri

Deri kulplar kullandığınız dolaplarda tamamen sizin tarzınızı yansıtır ve mobilyalarınızı sıra dışı hale getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu