BanyoMutfak

Nasıl Fayans Boyanır? Fayans Boyama Teknikleri 2022

Evinizin dekorasyonunu değiştirmek istiyorsunuz ama bunun için ayırabilecek bütçeniz yok mu? Bu durumla karşı karşıyaysanız bu yazımızda iyidekor.com editörlerinin sizler için hazırladığı ucuz dekorasyon fikri olan fayans boyama ile tanışın. Genellikle mutfaklarda ve banyolarda kullanılan fayansları kolayca boyayarak evinizde farklı bir hava oluşturmak tahmininizden daha kolay. Ayrıca sizlere anlatacağımız fayans boyama teknikleri sadece mutfak ve banyolarda değil bütün fayans yüzeylerde uygulanabilir ve istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Fayans Boyamak İçin Neler Gerekli

Fayans boyama için öncelikle seçeceğiniz boyaya dikkat etmelisiniz. Genellikle fayanslar suyla temasın çok olduğu yerlerde kullanıldığı için seçeceğiniz fayans boyasının su ve neme dayanıklı olması gerekir. Seçeceğiniz boyalar epoksi veya yağlı boyalar olabilir fakat hobi boyaları da bu işlem için uygundur. Hatta yağlı boyaların ağır kokusu yüzünden hobi boyaları ile fayanslarınızı boyamak daha güzel olabilir. Ayrıca “8 Adımda Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Fayans boyamak için gerekli olan malzemeleri hırdavatçılardan veya yapı marketlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Fayans boyama işleminde sizlere;

 • Etraf boya olmasın diye koruyucu naylon
 • Rulo ve kesme fırça
 • Parlak yüzey astar
 • İstediğiniz renklerde hobi boyası
 • Ve son kat olarak kullanacağımız renklerin daha uzun süre kalmasını sağlayacak vernik

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

İhtiyacımız olan malzemeleri aldıktan sonra şimdi fayans boyama işlemine geçebiliriz. Sırayla yapacaklarımız şu şekildedir;

 • İlk olarak yapacağınız şey boyanacak fayansların üzerini temizlemek ve kurulamak. Kirli olan yüzeylere yapılan boyamalar tutmaz ve kötü görünür.
 • Etraf boya olmasın diye naylonu güzelce serin.
 • Daha sonra fırçalar yardımıyla astar malzemesini fayanslarınıza sürün. Çünkü boyadan önce yapılan astarlama işlemi boyayı daha güzel gösterir ve fayansın boyayı atmasını, kusmasını önler.
 •  Astarın kuruması için yaklaşık bir gün bekledikten sonra seçtiğimiz boyaları yine fırçalar yardımıyla fayanslarımıza sürelim. Rulo fırçalar size büyük kolaylık sağlayacaktır ama rulo fırçaların girmediği alanlarda küçük fırçaları kullanabilirsiniz.
 • Boya kuruduktan sonra ikinci kat boyamızı sürebiliriz hatta daha parlak bir görüntü için üçüncü kat boyama işlemini bile gerçekleştirebiliriz.
 • En son işlem olan vernikleme işlemini fayans boyalarınızın kuruduğundan iyice emin olduktan sonra (yaklaşık 2-3 gün) boyanın daha kalıcı olması ve daha güzel görünmesi için sürünüz. Mutfak halısı modelleri hakkında “En Popüler Mutfak Halısı Modelleri ve Dekor Fikirleri” yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Size söylediğimiz adımları takip ederek evinizde ucuz dekoratif değişimler yapabilirsiniz. Fayanslarınızı boyadıktan sonra görselleri bizimle paylaşabilir, diğer okuyucularımıza fikir verebilirsiniz. Ayrıca sizler için Koçtaş’ ın Youtube kanalından fayans boyama işlemi hakkında bir video paylaşarak işinizi kolaylaştırıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu