Çalışma Odası

Ofis Tasarımı Nasıl Olmalı? Açık Ofis Tasarımları

Ofis tasarımları, birçok mimarın ilgilendiği ve günümüzde oldukça önem arz eden bir konu haline geldi. Çünkü ofisler birçok firmanın kimliğini yansıtan bir öğe olmasından hariç, çalışanların da motivasyonunu ve verimliliğini etkilemektedir. Çalışanların gününün büyük bir kısmını ofislerde geçirdiğini düşünürsek, ofis tasarımı hem işverenler için hem de çalışanlar için oldukça mühim bir konudur.

Yapılan araştırmalar sonucunda şık, temiz ve düzenli ofiste çalışanların konforu çalışanların verimine pozitif katkı sağladığı görülmüştür. Markanın ihtiyaçlarını gözetip, modern ve insan odaklı bir ofis tasarımı yapmak bu işin en temel noktasıdır. Ofis tasarımı konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

İçindekiler

Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konforlu bir ortam ofisteki verimliliği arttırıyor. Konforu sağlamanın en temel noktası ise düzgün sandalye ve masa seçimidir. Çalışan evine gittiğinde sırt ve bel ağrısından uyuyamıyorsa bu kesinlikle çalışanın verimini düşürecektir. Sırt ve bel destekli sandalyelerin seçimi tasarımızda önemli bir yer tutmalıdır.

Ofis masalarının boyutu da diğer bir önemli konu. Çalışanlarınıza yeterli alan verdiğinizden emin olun. Ofisinizin alanı yettiğince akıllıca dizayn edilmiş masaları kullanarak iş yapılması için olabildiğince büyük alanlar bırakın. Dar alanlarda çalışmak rahat hissedemediğiniz için üretkenliği azaltacaktır.

Ayrıca, ışıklandırma, havalandırma, dışarıyla irtibatı kopartmayacak ama dikkati de dağıtmayacak pencereler, ortak çalışma bölgeleri de diğer önemli konulardır. Ofisinizin tasarımını değiştirirken veya sıfırdan dekore ederken bu dediğimiz noktalara yeteri kadar özen gösterirseniz başarılı bir tasarım aşamasını atlatmışsınız demektir.

modern ofis tasarımı

Modern Ofis Tasarımları

Modernleşme evlerimizi sardığı gibi çalışma alanlarımızı, günümüzün birçoğunu geçirdiğimiz ofislerimizi de sarmış durumda. Dünyada ve ülkemizde modern ofis tasarımlarını görmek mümkün. Modern ofis tarzı markanız hakkında kullanıcılara, müşterilere ön görü sağladığı için firmalar modern ofis dizaynına oldukça ihtimam göstermektedir. Örneğin Fosburry & Sons — Antwerp ‘in ofis tasarımına bakabiliriz. Oldukça ilham veren ofis tasarımları olduğu aşikâr.

ofis dizayn fikirleri

Açık Ofis Nedir?

Birden fazla çalışanın bir arada olmasını sağlayan, duvarların ve odaların olmadığı, masa sayılarının çalışan sayısına göre ayarlandığı ofis düzenidir. Geniş alanları verimli bir şekilde kullanmak için açık ofis tasarımlarına başvurulabilir. Ayrıca, açık ofis tasarımının maddi olarak da birçok avantajı vardır. Her çalışan için bir oda tahsis edildiğinde ekstra duvarlar, aydınlatma elemanlarına masraf yapılması gerekecektir. Bu tip ofislerde çalışanların bir arada olması büyük bir avantaj sağlayacaktır. Dünyada açık ofis tasarımını uygulayan birçok başarılı firma vardır. Açık ofis tasarım örneklerini sizler için derledik. Sizin ofisinize en uygun olan tasarımı buradan seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu