Salon

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Oturma odası dekorasyonu, evin en çok kullanılan odası olduğundan çok önemlidir.  Doğal olarak bu odanın güzel gözükmesi istenir. Fakat yapılan pek çok dekorasyon hatası, oturma odasının fazla kalabalık veya boş gözükmesine neden olabiliyor. Bu nedenle oturma odanızı dekore ederken daha fazla özen göstermeli ve daha dikkatli davranmalısınız.

Prizlerin Yerini Değiştirin

Prizler oturma odasının duvar rengini ciddi anlamda bozabilir. Bu nedenle prizlerin, duvarın en altında bulunması çok önemlidir. Prizleri koltuklara yakın olsun diye, duvarın ortasına değil de hemen altına monteleyin. Böylece priz dağınıklığı olmayacak ve odanız çok güzel gözükecektir. Tabi her şey bununla da sınırlı değil.

Oturma Odası Dekorasyonu İçin İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Oturma odanızı dekore etmek için ihtiyaçlarınızı baştan belirlemek durumundasınız. Oturma odanızı dekore etmeden önce aşağıdaki listeyi elinizin altında bulundurun, ardından en yakın ev dekorasyon mağazasına gidin.

  1. Koltuklar odanın genel büyüklüğünün 10/2’sinden fazla alan kaplamamalıdır. Yani oturma odası 30 metrekareyse, koltukların kapladığı alan en fazla 6 m2 olmalıdır.
  2. Duvar rengi çok önemli, özellikle son zamanlarda koyu renkli boyalar çok tercih ediliyor.
  3. Kaplamalı halı alın, bu çok önemli. Halının sürekli olarak ayağınıza takılması veya uçlarının kalkık gözükmesi salonun görüntüsüne zarar verir. Bunu yapmayın ve odayı tamamen kaplayan halılardan alın.

Oturma Odası Dekorasyonu İçin İyi bir TV Ünitesi

TV ünitesi, odanızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biridir. Eğer TV ünitesi şekilsiz veya odanıza uyumlu olmazsa ciddi sorunlar yaşatabilir. Öncelikle TV ünitesinin oda rengine uyumlu olması çok önemli, bu konuda uzmanlardan tavsiye alabilirsiniz. Yani renk uyumunu sağlayamazsanız, oda çok kötü gözükür.

Bunun haricinde TV’nin ünite uzunluğundan çok kısa kalmaması gerekir. Oturma odası dekorasyonu yaparken bu çok önemlidir, mesela TV ünitesi 120 cm, televizyon uzunluğu 40-50 cm olursa, bu kötü bir görüntü yaratır. Arada en fazla 20-30 cm kalsın, fazlası odanızı kötü göstermektedir.

Dekoratif Araçlar

Evinize dekoratif araçlar ekleyerek ciddi anlamda güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz. Örneğin, dekoratif bir lamba veya bir çiçek bile evinizi ciddi anlamda güzel gösterebilir, bu detaylara mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Ekonomik ve Pratik Ev Dekorasyonu Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu