Salon

Rezidans Daire Projeleri Örnekleri

Rezidans daire projeleri, rezidans daireler ve örnek rezidans projeleri için yazımızı okuyabilirsiniz. Bu çalışmamızda Zorlu Çenter bünyesindeki örnek rezidans dairelerden birini sayfalarımıza taşıdık. Türkiye’nin ilk beş fonksiyonlu karma kullanım projesi olarak dikkat çeken Zorlu Center; Performans Sanatları Merkezi, alışveriş merkezi, Raffles İstanbul Zorlu Çenter oteli, ofis ve rezidanslardan oluşuyor. Proje geliştirilirken, İstanbul’un çok ihtiyaç duyduğu kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği alanlar gözlemlenmiş ve Zorlu Çenter içerisinde ayrı bir öneme sahip Performans Sanatları Merkezi oluşturulmuş. Dünyanın en ünlü markalarına ev sahipliği yapan Zorlu Center’da yer alan, yaklaşık 3.000 metre karelik, dünya çapında SPA’ya sahip Raffles İstanbul Zorlu Center’ın da açılmasıyla proje tüm yönleriyle tamamlanmış.

Rezidans Örnekleri

Proje üretiminden tasarımına, işlevsellikten lokasyona kadar birçok detayda adeta modem bir kent kurgusunda tasarlanmış. Bu işlevleriyle ilklere imza atan Zorlu Center’ın büyüklükleri 117 ile 735 metrekare arasında değişen, 1+1’den 5,5+1’e kadar farklı tipte rezidanslardan bu ay sayfalarımıza taşıdığımız R1 kulesinin 12. katındaki 336,9 metrekarelik rezidans daire ise; göz alıcı İstanbul Boğazı, tarihi yanmada, Marmara Denizi ve şehre hakim zengin panoramik manzarasıyla konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Bu rezidans dairesi, girişinden uzun koridor boyunca uzanan 4,5 odası ve yemek odası bölümü, ferah salonu ve dört banyosuyla geniş, ferah yaşam alanları sunuyor. Büyük, yüksek pencerelerinden bol doğal ışık alan rezidans; gündüz ayrı, hava karardığında ise şehir ışıklarıyla gece ayrı bir görünüme bürünürken, panoramasıyla büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor.

rezidans ev projeleri ve örnekleri

Rezidans Özellikleri

Rezidans sakinleri; resepsiyon ve de uyandırma hizmetleri, günlük siparişlerin tedarik edilmesi, bel boy/vale, araç yıkatma, kuru temizleme, dış firmalardan teknik servis hizmetleri; daire içi temizliğin organize edilmesi, lostra/terzi gibi servislerle Zorlu Center’ın sunduğu konfordan yararlanıyor. Zorlu Çenter Rezidans Sosyal Tesisleri’nde Fitness Center; dört açık, bir kapalı yüzme havuzu ve bir tenis kortu var. Merkezi sistemle ısınan daireler, olası elektrik kesilmelerinde 1520 saniye içerisinde jeneratörün devreye gireceği şekilde projelendirilmiş.

Rezidans Daire Projeleri

rezidans daire dekorasyonu 2021

Son teknoloji ve modem sistemlerle donatılan projenin rezidans sakinleri teknik servis desteğinin yanı sıra, Zorlu Çenter içerisinde yer alan otoparklar, yeşil alanlar, yüzme havuzu vb. imkanlardan yararlanıyor. Şehrin en merkezi noktalarından birinde yer alan Zorlu Çenter; bağlantı yolları, toplu taşıma araçlarına pratik bağlantısı, sahil ve Boğaziçi Köprüsü çıkışında yer alan konumuyla panoraması kadar lokasyonuyla da dikkat çekiyor. R1 Kule’ deki örnek rezidans dairesi, sadece sunduğu konfor ve yaşam kalitesiyle değil; Zorlu Çenter kapsamındaki birkaç adım mesafesindeki Performans Sanatları Merkezi ve ünlü dünya markalarına ev sahipliği yapan mağazalarıyla da sakinlerine çok özel bir yaşam deneyimi yaşatıyor.

Ekonomi, sanat, eğitim üçgeninde şehrin enerjisinin noktalardan Maslak’ta yer alan 1,5+1 olarak tasarlanan örnek dairesini sayfalarımıza taşıdık.

Rezidans Lokasyonu

Paleozoik yaşlı Trakya Formasyonuna ait bölge üzerinde olmasıyla İstanbul’un sayılı sağlam zeminli alanları arasında yer alan Maslak; konumuyla da lstinye Yat Limanı, borsanın merkezi IMKB; İstanbul Teknik Üniversitesi, FMV Işık, Hisar ve Hünka Okulları; İstanbul Golf Kulübü, TED Tenis Kulübü gibi pek çok adrese yakın bir mesafede konumlanıyor. Bu özelliklerinin yanında İstanbul’un ana yol hattına ve duraklarına olan ulaşım kolaylığı ve oksijen kaynağı Belgrad Ormanı manzarası, 3. Köprü ve yeni hava alanına ulaşım hızıyla İstanbul’un en çok tercih edilen bölgelerinden biri konumunda. Proje müellifi Metex Design Group Sinan Kafadar olan, bölgenin en yeni ve gözde projelerinden ‘42Maslak\ “Yaşam, anlam yaratma sanatıdır, konsept hikayesinden doğmuş. Hayatın anlamının, yaşanan anm hak kını verebilmekte olduğu düşüncesinin esas alındığı 42 Maslak’ın odağında insan, sanat ve yaşamın kendisi yer alıyor. 442 adet rezidans, 16 pent house, 48,000 metrekarelik yatay ofis ile 91 adet multi offıce, 25.000 metrekare üzerine kurulu mağazalarıyla 42 shops&art ve beş yıldızlı bir otelin yer aldığı 42 Maslak’ın 20. katında yer alan örnek dairesini ziyaret ettik. Mimari planlaması Sinan Kafadar Hüray Erk, iç mimari tasarımı Hüray Erk; proje ekibi yine Hüray Erk, Efsun Gürsoy, Merve Şankaya’dan oluşan projenin 1,5+1 olarak tasarlanan örnek dairesinin mimari ve iç mimari konsepti modem çizgilerde çalışılmış.

Rezidans Proje Detayları

Ağırlıklı olarak plazaların bulunduğu Maslak’ın İstanbul’un önemli bir iş merkezi olması kriteri dikkate alınarak; genç, modem, sanatı ve sosyalleşmeyi önemseyen bir kullanıcı kitlesi fikrinden yola çıkılıp dekore edilmiş. 139 metre karelik daireye girildiğinde ahşap zeminiyle uzanan koridor boyunca gömme bir portmanto, misafir tuvaleti, mutfak, çalışma odası ve içinde banyo, tuvalet, giyinme bölümü, ebeveyn odası ile balkonun yer aldığı bir yatak odası sıralanıyor. Koridor, yerden tavana yükselen cam cephesinden gelen güçlü doğal ışık ile aydınlanan ve engin İstanbul panoramasına hakim salonun girişiyle sonlanıyor. içinde oturma grubu, TV ünitesi ve yemek odasının yer aldığı salonda, duvara paralel konumlanan yemek masası açılır kapanır özellikte seçilerek, metrekarelerin en ekonomik şekilde kullanılması amaçlanmış. Doğal dokuların yumuşak renk geçişleriyle dengelendiği dairenin genelinde duvar kağıdı kullanılırken, zemini lamine parke ve seramik ile kaplanmış. Koridor boyunca uzanan odalarda gün ışığını evin her yerine taşımayı amaçlayan geçirgen cam detaylı sürgülü kapılar kullanılmış. Daire; her detayı, konfor ve estetik ile bütünleşen ve kullanıcısına yaşamın içinde gizli bir armağan etkisi veriyor. Üstte İskandinav tarzı ‘Oslo’ yemek sandalyeleri ve mat siyah ‘Facet’ açılabilir yemek masası, Crate and Barrel. Altta Koridorun devamında yer alan çalışma odasındaki çalışma masası, sandalye, grafik koltuk, Crate and Barrel.

Rezidans Planı

Bu sayfada üstte solda Ana girişten yaşam odasının girişine uzanan zemini parke kaplı koridora açılan kapılar sürgülü olarak çalışılmış. Sağda Salondaki demir çerçeveli ahşap rafve çekmeceli ‘Knox’ modüler kitaplık, Crate and Barrel. Altta Misafir tuvaletindeki vitrifiyeler, Citterio tasarımlarından seçilmiş. Yan sayfada Mutfak mobilyaları Nolte ile çalışılmış. Ankastreler, Miele markası; bataryalar, Hansgrohe Axor Citterio ve lavabonun üç farklı alana bölündüğü ebeveyn banyosunu renk kullanılarak ferahlık hissi artırılmış. Vitrifiyeler, ise, Hansgrohe Axor Citterio koleksiyonlarından seçilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu