Kendin Yap

Ucuza Isınmak İçin Pratik ve Ekonomik Yöntemler

Havaların soğumasıyla beraber kazaklar giyildi evlerde kombiler yakıldı ama radyatörün yanında ısınırken bile doğalgaz faturası düşünülüyor ve ucuza ısınmak hayal gibi geliyor. Sizler için doğalgaz faturanızı düşürecek ama içinizi daha da ısıtmanıza yardımcı olacak birkaç tüyo vereceğiz. Vereceğimiz tüyolar herkesin uygulayabileceği cinsten kolay, anlaşılır ve pratik. Daha iyi ısınmanın püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okuyun ve sizlerin bildiği başka yöntemler varsa yorumlarda bildirebilirsiniz.

Radyatörleriniz(Petekleriniz) Sağlıklı Çalışıyor mu?

ucuza ısınmanın yolları

Isınma sisteminin en önemli parçalarından biri olan radyatörleriniz veya petekleriniz ısıyla bizleri buluşturur ama petekleriniz ne kadar düzgün çalışıyor. Petekler, ısınan suyun borularla taşındıktan sonra içindeki kanallara dolan sıcak su sayesinde evlerimizi ısıtır. Radyatörünüzün durumunu elinizde kontrol edebilirsiniz.

Kombinizi açtıktan sonra ısınan radyatöre dokunun eğer radyatörün üst kısmı soğuk, alt kısmı sıcaksa peteklerinizde hava vardır. Fakat durum tam tersiyse yani üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuksa peteğinizin acilen temizlenmesi gerekiyor demektir. Yıllardır çalışan peteğinizin içindeki kanallar tıkanmış ve o bölgelerden sıcak su geçemiyor demektir. Bu kontrolü kesinlikle yapıp sorununuzu öğrenin çünkü bu sıkıntılar evinizin ucuza ısınmasını zorlaştırır ve doğalgaz faturanızı kabartabilir.

Ucuza ısınmak İçin Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Dediklerimizi yaptıktan sonra peteğinizde hava olduğunu anladıysanız hemen oldukça basit ve kısa bir yöntemle ucuza ısınmak için bu işi halletmelisiniz. Radyatörünüzün havasını almak için;

petek havası nasıl alınır
  • Öncelikle kombinizi kapatın
  • Daha sonra ufak bir kap veya kova alın ve vananın altına koyun
  • Daha sonra düz tornavida yardımıyla radyatörlerin yanında bulunan vanayı gevşetin ve kovaya biraz suyun akmasına izin verin ve sonrasında vanayı kapatın
radyatör havası nasıl alınır

Bu işlemi yaptıktan sonra kombinizin basınç değeri düşmüş olabilir kontrol ederek tekrardan kombinize su verebilirsiniz. Bu işlemi arada bir tekrarlayarak peteklerinizde oluşan havayı boşaltabilir ve daha sıcak peteklere kavuşabilirsiniz.

Ev Tasarımınızda Radyatörleri Göz Ardı Etmeyin: Verimli Isınma

doğalgaz faturasını düşürmek için

Soğuk günlerde evinizi ısıtmak için ekonomik yöntemler arıyorsanız bu yöntem en temel ve kolay olanıdır. Peteklerinizin önüne herhangi bir mobilyanızı, dolabınızı koymayın çünkü radyatörlerin önündeki engeller ısının yayılmasını engeller ve kombinizi yaksanız bile eviniz yeteri kadar ısınmaz. Ayrıca evinizi ucuza ısıtmak istiyorsanız petek ile duvar arasına alüminyum paneller koyarak duvarın ısıyı emmesini engellemiş olursunuz.

Soğuğa Açılan Cam ve Kapıları Yalıtarak Ekonomik Isınma

ekonomik ve pratik ev ısıtma

Evleri ısıtmaya çalışırken diğer taraftan ısı kaybına neden olabilecek en büyük faktörler ısı yalıtımsız camlar ve kapılardır. Camlarınıza uygun ısı yalıtımını yapmalısınız. Birçok yerde bulabileceğiniz tek taraflı yapışkan süngerleri veya diğer ısı yalıtım malzemelerini kullanarak ısı transferini önleyebilirsiniz.

Ucuza Isınmak için Halılar ve Perdeler

Cam izolasyonunuzu yaptıktan sonra perdeleri kullanmak diğer önleyici bir yöntemdir. Camdan içeri giren soğuk perdeye takılıp içerinin havasını soğutamaz ve evinizi kolayca ısıtabilirsiniz. Ayrıca boş zeminler de evinizin ucuza ısınmasını engelleyebilir. Boş kalan zeminlere kilimler veya halılar koyarak ısı kaybını önleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu