Çalışma OdasıUncategorized

Elektriği Evinizde Nasıl Daha Verimli Kullanabilirsiniz? Verimli Elektrik Kullanımı

Verimli elektrik kullanımı nasıl sağlanır? Son zamanlarda evimize gelen elektrik faturalarından bıkmış durumdayız. Maaşımızın neredeyse onda birini oluşturan elektrik faturasının maliyetini en aza indirmek ve daha az elektrik faturası ödemek için yapacağımız çok şey var. Peki elektrik faturanızı düşürmek adına evde ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz? Evde yapacağınız ne gibi değişiklikler elektrik faturanıza etki ediyor?

Verimli Elektrik Kullanımı İçin Ampüllere Dikkat

Evde en çok elektrik harcayan eşyalardan biri de ampullerdir. Ortalama bir sarı ampül saate 100 watt enerji harcamaktadır. Normal şartlar altında, sarı ampülün bir saatlik çalışma maliyeti 80 kuruştur. Evin elektrik faturasının yaklaşık yüzde 20’sini ampül oluşturur, doğal olarak ampülünüzde yapacağınız değişiklikler elektrik faturasına doğrudan etki eder. Sarı ampül yerine beyaz ve tasarruflu ampüller kullanırsanız elektrik faturanızın ortalama %18 düşmesini sağlarsınız. Yani evinizde elektrik faturası 200 TL geliyorsa, bu değişiklik size yılda yaklaşık 400-500 TL tasarruf sağlayacaktır.

Prizde Takılı Bırakılan Elektronik Aletler

Prizde takılı kalan aletler devamlı olarak elektrik harcamaktadırlar. Örneğin telefonunuzun şarjda sürekli olarak takılı kalmasının elektrik harcamıyor olduğunu düşünebilirsiniz fakat durum sandığınız gibi değil. Telefonunuzu şarjdan çıkarmadığınızda da saate ortalama 10-15 watt elektrik harcamaya devam etmektedir. Gece boyunca prizde takılı olan telefonlar yılda 50-60 TL’ye kadar elektirk sarfiyatına neden olabilmektedir. Bu nedenle, telefonunuz şarj olduktan sonra tüm aletleri şarjdan çıkarın. Bu şekilde elektrik tüketimini ciddi oranda azaltmış olacak ve daha az elektrik tüketmiş olacaksınız.

Verimli Elektrik Kullanımı İçin Beyaz Eşyalarınızı Programlı Kullanın

Beyaz eşyaların programlı bir şekilde kullanılması çok ama çok önemli. Günümüzde hemen hepimiz, kurutma makinesi veya bulaşık makinesini çalıştırdığımızda kendi kendine kapanmasını bekliyoruz, fakat bu durumda beyaz eşyalar hala elektrik harcamaya devam ediyor. Elektrik tüketimini azaltabilmek için yapmamız gereken çok fazla şey var. Bunlardan biri de bu beyaz eşyaların kendiliğinden kapanmasını beklemeden bizim kendimizin kapatması gerekiyor. Bu sayede daha az elektrik harcadığından emin olabiliyoruz. Bu tasarruf hamlesi elektrik faturanızdan yılda en az 100-200 TL tasarruf etmenizi sağlayacağından kesinlikle küçümsemenizi tavsiye etmiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Beş Adımda Sokak Hayvanları İçin Kulübe Yapımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu